Pompy Warman®. Czy można zaufać nieoryginalnym częściom zamiennym od których zależy bezpieczeństwo firmy? - Weir Minerals

Weir Minerals Poland

Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań przetwórczych dla naszych klientów w sektorach przemysłu górniczego i mineralnego, przeróbki piasku i żwiru, energetyki węglowej i przemysłu ogólnego.

Serwis tel. +48 65 619 32 93

Weir Minerals Poland to także profesjonalny serwis. Nasze doświadczenie oraz wiedza gwarantuje...

Czytaj więcej...

Przemysł ogólny

W każdym procesie produkcji mamy do czynienia z mułem lub szlamem, których obecność wymaga...

Czytaj więcej...

Energetyka

W sektorze energetycznym rozwiązania Weir Minerals znajdują powszechne zastosowanie w...

Czytaj więcej...

Piasek i żwir

W miejscach, gdzie powstają drogi, budynki i infrastruktura, zazwyczaj potrzebne są znaczne ilości piasku...

Czytaj więcej...

Górnictwo i minerały

Nasze produkty są uznawane za wiodące na świecie w obróbce szlamu – zarówno jeśli chodzi o...

Czytaj więcej...

pompa-zanurzeniowa

Newsletter

Praca pompy z częściami zamiennymi replikatora jest jak praca bez środków ochrony osobistej. Wszystko jest w porządku, jeśli nie wydarzy się nic niespodziewanego, narażasz się jednak na ogromne dodatkowe ryzyko. W Weir Minerals bezpieczeństwo jest zawsze naszym najwyższym priorytetem. Ryzyko jest nieodłącznie związane z przemysłem wydobywczym, w którym ciężkie maszyny są wykorzystywane do granic możliwości. W Weir Minerals staramy się eliminować potencjalne ryzyko na każdym etapie użytkowania naszego sprzętu. 

replicators1

Części zamienne pomp szlamowych innych producentów niż OEM wpływają na bezpieczną pracę naszego sprzętu.

Brak niezawodnych, odpornych na zużycie stopów, które są zaprojektowane dla pomp Warman® i naszej pełnej dokumentacji projektowej, powoduje, że części replikatorów z natury stanowią ryzyko dla działania pomp OEM, w których są zainstalowane.

Ponadto ich producenci zwykle redukują koszty, omijając kluczowe etapy bezpieczeństwa podczas produkcji, kontroli i transportu, wprowadzając różnorodne całkowicie możliwe do uniknięcia zagrożenia dla kopalni i jej pracowników.

Poniżej przedstawiono trzy sposoby, w których kopalnie napotkały poważne ryzyko przy użyciu komponentów pomp innych niż OEM.

 

1. Komponenty gorszej jakości mogą prowadzić do katastrofy

Pompy szlamowe Warman® są projektowane, produkowane i instalowane do pracy w wymagających warunkach, w których każdy element pompy jest narażony na znaczne obciążenia. Zapewnienie, że komponenty sprostają takiemu wyzwaniu, jest ogromnym wyzwaniem, wymagającym najwyższej jakości materiałów, długich i precyzyjnych procesów projektowania, rygorystycznej kontroli jakości produkcji i szeroko zakrojonych testów bezpieczeństwa.

Bez powielania tej ciężkiej pracy oraz należytej staranności nie można polegać na nieoryginalnych częściach zamiennych i bezpiecznie pracować pod ciśnieniem wymaganym podczas pompowania zawiesin górniczych.

Bez naszych wiodących, odpornych na zużycie stopów, takich jak Ultrachrome® A05, części replikatora nie tylko osiągną znacznie krótszą żywotność, ale będą działały w sposób nieprzewidywalny, niezgodny z zaprojektowaną charakterystyką. Może to uszkodzić inne części sprzętu i stanowić ryzyko dla inżynierów zajmujących się konserwacją, którzy muszą poradzić sobie z nieprzewidzianymi problemami.

replicators2

Problemy z montażem często spotykane w przypadku replikowanych części w pompach szlamowych Warman®.

Nie rozumiejąc skomplikowanych procesów projektowania komponentów, producenci replikatorów używają skanowania 3D w celu przybliżenia ich budowy. Wprawdzie uzyskuje się szeroki kształt elementu, ale często nie uwzględnia mniejszych elementów niezbędnych do jego bezpiecznego działania i prowadzi do osłabienia tej części pompy. Nawet niewielka szczelina lub interferencja między komponentami może prowadzić do wycieku, wibracji lub nadmiernej koncentracji naprężeń, co powoduje niebezpieczne i nieprzewidywalne pęknięcia komponentów.

Bez najnowocześniejszych urządzeń i rozległych, weryfikowalnych procesów kontroli jakości, te same błędy produkcyjne są wielokrotnie widoczne w częściach zamiennych od replikatora. Pustki, pęknięcia i inne wady konstrukcyjne w odlewach są często trudne do wykrycia przed montażem, szczególnie bez doświadczonego inżyniera na miejscu, który mógłby przeprowadzić kontrolę.

Pojawiające się słabe punkty, takie jak puste przestrzenie, pęknięcia i materiały niespełniające norm stanowią poważne zagrożenie w trudnym środowisku wysokowydajnej pompy szlamowej. Wysokie ciśnienia, ścierne lub żrące zawiesiny oraz duże, szybko obracające się elementy mogą zamienić „małą” słabość w katastrofalną awarię elementu.

replicators3

Dla przykładu - klient w Europie zainstalował nieoryginalną wykładzinę wlotową w pompie zasilającej prasę filtracyjną, ale ze względu na gorsze warunki pracy i słabe dopasowanie spowodowane kilkumilimetrową różnicą względem oryginału, wkładka pękła już po 10 dniach pracy.

Awaria elementów krytycznych może prowadzić do rozpylania zawiesiny pod wysokim ciśnieniem, która często jest toksyczna, żrąca lub podgrzewana do bardzo wysokich temperatur. Może również powodować kruszenie elementów i ich rozrzucenie na dziesiątki metrów. Ryzyko uderzenia w inny sprzęt lub personel jest bardzo wysokie w takich sytuacjach.

Aby zapewnić bezpieczną pracę, wytrzymały sprzęt potrzebuje bezpiecznych i niezawodnych komponentów do prawidłowego montażu, którymi nie są części zamienne od replikatora.

 

2. Części replikatora nie są kompatybilne z elementami podnoszącymi Warman®

Większe urządzenia, takie jak pompa Warman® MCR® 760, mają części, które mogą ważyć do 2000 kg - pozostawiając niewiele miejsca na błędy podczas manewrowania nimi w miejscu montażu pompy. Każda awaria w miejscu pracy lub podczas transportu części stanowi poważne zagrożenie dla sprzętu i personelu.

replicators4

Elementy podnoszące Warman® i metody podnoszenia są starannie zaprojektowane i gruntownie testowane, aby sprostać tym wyzwaniom i zaspokoić różne potrzeby każdego elementu w pompie.

Jedna koncepcja projektu narzędzia wykorzystuje stały mechanizm szczęki blokującej, który radykalnie zmniejsza możliwość odłączenia komponentu, podczas gdy inny ma belkę, która umożliwia podnoszenie kombinacji komponentów, gdy są one ze sobą połączone.

Elementy te zwiększają bezpieczeństwo użytkowników podnoszących oryginalne części zamienne Warman®, oznaczają również, że nawet niewielkie odchylenia konstrukcyjne w części replikatora stwarzają niedopuszczalne ryzyko nieoczekiwanego wypadku.

Praca ze zużytymi częściami stwarza dodatkowe ryzyko, w tym niebezpieczne ostre krawędzie i potencjalne pęknięcia pod wpływem transportu.

Wszystkie narzędzia podnoszące Warman® zostały zaprojektowane tak, aby zminimalizować obciążenie podnoszonego sprzętu, co jest niezwykle ważne, ponieważ zużyte elementy będą miały inne profile naprężeń niż nowe elementy.

Wyposażenie podnoszące pomp Warman® nie jest zaprojektowane tak, aby odpowiadało profilom naprężeń części pochodzących od replikatora - które często są znacznie słabsze ze względu na gorszą jakość zastosowanych stopów lub dlatego, że kluczowe części konstrukcji zostały zredukowane lub usunięte w celu zmniejszenia kosztów.

Mówiąc wprost, podnoszenie replikowanych części za pomocą narzędzi podnoszących Warman® jest niebezpieczne. Nieoryginalne części zamienne należy podnosić tylko za pomocą narzędzi dostarczonych przez replikatora.

 

3. Niestandardowy osprzęt transportowy stwarza ryzyko podczas rozładunku

Jest wiele krytycznych momentów, zanim sprzęt dotrze do kopalni - więc dbanie o bezpieczeństwo musi zacząć się w fabryce. Przed wysłaniem którejkolwiek z naszych pomp lub komponentów Warman® przeprowadzana jest pełna ocena ryzyka - identyfikująca i rozwiązująca potencjalne problemy związane z załadunkiem, transportem i rozładunkiem.

replicators5

22-tonowa pompa Warman® MCR® 550 zamocowana w specjalnie zbudowanej podstawce transportowej

Pompy Warman® są zabezpieczone specjalną kołyską do podnoszenia i transportu, ściśle związaną, aby zapobiec przemieszczaniu się podczas transportu i zapewniającą ochronę sprzętu i personelu w złych warunkach drogowych, podczas gwałtownego hamowania i podczas rozładunku.

Nasze praktyki wysyłkowe i przeładunkowe są poddawane takiej samej starannej ocenie ryzyka jak nasze procesy produkcyjne, aby zapewnić optymalne metody wiązania i podnoszenia.

Jedną z metod stosowanych przez replikatorów w celu zmniejszenia kosztów jest praca przy założeniu, że nic nie pójdzie źle. Części są często wysyłane na zwykłych paletach transportowych, które nie są w stanie udźwignąć ciężaru elementu, a także rozbijają się lub przemieszczają w trakcie podróży. Zwiększa to ryzyko uszkodzenia podzespołów i obrażeń personelu podczas transportu i rozładunku, gdy zepsuta paleta lub nieodpowiednie łańcuchy mogą doprowadzić do niestabilnego obciążenia i niebezpieczeństwa przewrócenia.

Można tego uniknąć, dokonując niewielkich inwestycji z góry w oryginalne części zamienne Warman®.

Pomiędzy brakiem kontroli projektu a gorszymi procesami produkcyjnymi, kontrolą jakości, materiałami, kontrolą transportu i narzędziami do podnoszenia, komponenty inne niż OEM stanowią poważne zagrożenie dla sprzętu i personelu.

Ryzyko, które naszym zdaniem jest trudne do uzasadnienia.

pompy odwadniające

Copyright©. All rights reserved.