Pokolenia ekspertów pomp Warman® - Koichi Yajima - Weir Minerals

Weir Minerals Poland

Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań przetwórczych dla naszych klientów w sektorach przemysłu górniczego i mineralnego, przeróbki piasku i żwiru, energetyki węglowej i przemysłu ogólnego.

Serwis tel. +48 65 619 32 93

Weir Minerals Poland to także profesjonalny serwis. Nasze doświadczenie oraz wiedza gwarantuje...

Czytaj więcej...

Przemysł ogólny

W każdym procesie produkcji mamy do czynienia z mułem lub szlamem, których obecność wymaga...

Czytaj więcej...

Energetyka

W sektorze energetycznym rozwiązania Weir Minerals znajdują powszechne zastosowanie w...

Czytaj więcej...

Piasek i żwir

W miejscach, gdzie powstają drogi, budynki i infrastruktura, zazwyczaj potrzebne są znaczne ilości piasku...

Czytaj więcej...

Górnictwo i minerały

Nasze produkty są uznawane za wiodące na świecie w obróbce szlamu – zarówno jeśli chodzi o...

Czytaj więcej...

pompa-zanurzeniowa

Newsletter

W ramach naszej obchodów 80-lat pomp Warman® przedstawiamy drugi profil w serii ekspertów, którzy byli zaangażowani w stworzenie tej kultowej pompy. Od poprzednich i obecnych inżynierów po dystrybutorów i klientów, nasza seria „Pokolenia ekspertów” bada ważny wkład tych osób w rozwój najbardziej znanego produktu Weir Minerals, pomp Warman®.

 

Pan Koichi Yajima dołączył do Nisso Steel jako inżynier pomp w 1967 roku. Od ponad 40 lat współpracuje z Nisso Steel, znanym obecnie pod nazwą Pacific Machinery & Engineering Co., Ltd. (PME). Był jednym z inżynierów, którzy wspierali rozwój pomp Warman® w Japonii od początkowych etapów do okresu wzrostu. Nawet po przejściu na emeryturę, Pan Yajima nadal wraca do PME raz w miesiącu, aby przekazać swoją ogromną wiedzę na temat technologii pomp młodym inżynierom.

Wspomina swój czas poświęcony pompom Warman® i z dumą opisuje swoją historię i sposób w jaki pompa Warman® wytrzymuje próbę czasu.

Dzisiaj świętujemy jubileusz marki Warman® na całym świecie, ale to Nisso Steel w Japonii była pierwszą zagraniczną firmą, która wyraziła zainteresowanie australijską pompą do szlamu. 

Opowiedz nam trochę o wydarzeniach, które doprowadziły do ​​pierwszej międzynarodowej ekspansji pompy Warman®.

Zarówno Nisso Steel, jak i Rasa Corporation (RASA) zostały po raz pierwszy poinformowane o pompie Warman® w 1957 r., Kiedy pan Harry Woodfield, australijski inżynier górnictwa i bardzo bliski przyjaciel pana Sei-ichi Ichikawy, ówczesnego prezesa RASA, podzielił się bardzo kompaktową i wyjątkową pompa do szlamu zainstalowaną w prawie wszystkich australijskich kopalniach. Informacje te zostały następnie przekazane Panu Takiji Oyane, prezesowi Nisso Steel w owym czasie, który natychmiast przeprowadził badania terenowe w Australii. Następnie wynegocjował umowę techniczną z samym panem Charles'em Warmanem.

Charles Warman i Nisso Steel zawarli umowę licencyjną na wyłączną produkcję i sprzedaż pomp Warman® w Japonii w dniu 29 czerwca 1959 r. Jednocześnie Nisso Steel i RASA zawarły umowę o wyłącznej dystrybucji, a wszystkie te relacje przeniesione z Nisso Steel do Pacific Metals, a następnie do Pacific Machinery & Engineering i kontynuowane są do dzisiaj, prawie 60 lat po tym wydarzeniu.

 

figure1Pierwsza umowa licencyjna między Warman® (reprezentowana przez Harry'ego Woodfielda) i Nisso Steel w 1959 roku.

 

 

figure2Mr. Warman i Mr. Morrison na PME podczas ich wizyty w Japonii w październiku 1989 roku.

 

Jak popularna jest pompa Warman® w Japonii?

Pierwszą sprzedaną przez nas pompą Warman® była pompa Warman® SC do Dowa Mining Kosaka Works w 1959 roku. Seria Warman® SC nadal jest najlepiej sprzedającymi się pompami w Japonii.

Od rozpoczęcia współpracy między trzema stronami sprzedano ponad 138 000 pomp Warman®. Pompy Warman®, będące liderem w branży pomp szlamowych pozostają kluczowym produktem dla PME i RASA.

Jak sądzisz, co Twoim zdaniem klienci lubią w pompach Warman®?

Myślę, że istnieje wiele czynników, w tym łatwość montażu i demontażu pomp w miejscu ich pracy lub duża różnorodność wymiennych części mokrych w różnych materiałach, które pasują do wielu różnych zastosowań. Ich wytrzymałe i trwałe konstrukcje oznaczają, że mogą być używane przez wiele lat, zmieniając części mokre i uszczelnienia, podczas gdy napęd z paskiem klinowym daje elastyczność użycia w różnych zadaniach. To właśnie z powodu tych wszystkich czynników pompy Warman® wytrzymują próbę czasu.

Czy jest jeden moment, który wyróżnia się w czasie sprzedaży pomp Warman®?

Po katastrofie tsunami w 2011 roku spowodowanej trzęsieniem ziemi w Japonii otrzymaliśmy zlecenia naprawy pomp od firmy hutniczej w rejonie Tohoku. Podczas całkowitego remontu nasi inżynierowie zauważyli, że wiele z powracających pomp Warman® zostało zbudowanych w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Ponownie zdaliśmy sobie sprawę z wielkich zalet pomp Warman®, w tym z ich wytrzymałej, trwałej konstrukcji i łatwości konserwacji. Pompy te są nadal w eksploatacji.

 

figure5Pompy Warman®, które zostały wysłane do naprawy po tsunami w 2011 roku. Zbudowane w latach 60. i 70. XX wieku nadal działają w siedzibie klienta.

 

Nie można też zapomnieć o 26 jednostkach pomp Warman® 600SY-GSL zainstalowanych u klienta w 2000 roku. Podczas fazy rozruchu napotkaliśmy poważne problemy z wibracją i uszkodzeniem uszczelnienia mechanicznego. Jednak wraz z inżynierami z Weir Minerals zaprojektowaliśmy rozwiązanie, zmieniając konstrukcję podstawy i dodając otwory wentylacyjne do wirnika.

Czy możesz opisać ewolucję japońskiego krajobrazu górniczego i jak to wpłynęło na markę Warman®?

Podczas japońskiego "cudu gospodarczego" od lat pięćdziesiątych do siedemdziesiątych rozkwitał przemysł wydobywczy, a węgiel, złoto, srebro, miedź i cynk wydobywano w zakładach w całym kraju. Pompy Warman® odgrywały bardzo ważną rolę w aplikacjach w tym okresie, w których wymagane były wytrzymałe, odporne na erozję i korozję właściwości.

Jednakże przemysł wydobywczy został poważnie dotknięty, gdy zapotrzebowanie na energię gwałtownie zmieniło się z węgla na ropę, ze względu na wyczerpywanie zasobów. Doprowadziło to do paraliżującego połączenia degradacji jakości produktu i zwiększenia kosztów wydobycia, czego skutkiem było zamknięcie większości krajowych kopalni w Japonii.

Pomimo ograniczonej liczby kopalń działających dziś w Japonii, aplikacje pomp Warman® zostały szeroko rozszerzone dzięki zaletom podwójnej obudowy. Unikalna kombinacja różnych mokrych materiałów, takich jak guma i metal, z właściwościami zużycia, erozji lub odporności na korozję sprawia, że ​​pompy Warman® są odpowiednie dla szerokiej gamy zastosowań i przemysłu w całym kraju. Dzisiaj można znaleźć pompy Warman® do zastosowań przemysłowych, w tym chemikalia, rafinowanie i przetwarzanie metali, wytapianie, elektrownie węglowe, żywność, zaopatrzenie w wodę, ścieki, a nawet elektronikę.

Uważam, że pompy Warman® w znacznym stopniu przyczyniły się do wzrostu wydajności i zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska przez japońskich użytkowników.

Patrząc w przyszłość, gdzie wyobrażasz sobie Warmana® za kolejne 80 lat?

Myślę, że członkowie Weir Minerals, PME i RASA zgodziliby się ze mną, gdy powiem, że mocno wierzę, że silne relacje biznesowe między wszystkimi trzema partiami będą istnieć na zawsze.

pompa Warman WGR2

pompy odwadniające

Copyright©. All rights reserved.