Pokolenia ekspertów pomp Warman® - Anthony Grzina - Weir Minerals

Weir Minerals Poland

Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań przetwórczych dla naszych klientów w sektorach przemysłu górniczego i mineralnego, przeróbki piasku i żwiru, energetyki węglowej i przemysłu ogólnego.

Serwis tel. +48 65 619 32 93

Weir Minerals Poland to także profesjonalny serwis. Nasze doświadczenie oraz wiedza gwarantuje...

Czytaj więcej...

Przemysł ogólny

W każdym procesie produkcji mamy do czynienia z mułem lub szlamem, których obecność wymaga...

Czytaj więcej...

Energetyka

W sektorze energetycznym rozwiązania Weir Minerals znajdują powszechne zastosowanie w...

Czytaj więcej...

Piasek i żwir

W miejscach, gdzie powstają drogi, budynki i infrastruktura, zazwyczaj potrzebne są znaczne ilości piasku...

Czytaj więcej...

Górnictwo i minerały

Nasze produkty są uznawane za wiodące na świecie w obróbce szlamu – zarówno jeśli chodzi o...

Czytaj więcej...

pompa-zanurzeniowa

Newsletter

Anthony Grzina dołączył do Warmana jako inżynier mechanik w 1958 roku, kiedy firma liczyła zaledwie 12 osób. Pracował z Warmanem przez imponujący okres 42 lat, aż do przejścia na emeryturę w 2000 roku. Po migracji z Europy w 1950 roku i skromnych początkach jako francuski polernik i narzędziowiec, z dumą opisuje swoją współpracę z Charlie Warman, ewolucję pompy i jego rolę w stworzeniu tego legendarnego urządzenia.

 

Jak i kiedy rozpocząłeś pracę dla Warmana?

Studiowałem inżynierię na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii. W 1958 roku, dwa lata po uzyskaniu dyplomu, przyjaciel opowiedział mi o firmie produkującej pompy i szukającej inżyniera. Podczas moich studiów interesowałem się mechaniką płynów i pompami, więc starałem się o pracę i zostałem zatrudniony jako inżynier projektujący.

Kiedy dołączyłem do Warman, pracowało tam tylko 12 osób. Miałem numer trzynasty i wiedziałem, że jest to albo szczęśliwy, albo pechowy numer. Okazało się, że był to szczęśliwy numer, ponieważ spędziłem z nimi 42 lata, aż do emerytury.

Jak wyglądała współpraca Charlie Warmanem?

Charlie ukończył wydział inżynierii górniczej w Western Australian School of Mines. Był dżentelmenem i profesjonalistą. Nauczył mnie kilku rzeczy, których nie nauczyłem się na uniwersytecie, rzeczy praktycznych, które zawsze wyjaśniał w bardzo prosty i zrozumiały sposób. Zawsze chętnie odpowiadał na moje pytania, więc bardzo go szanowałem.

Jaka była najważniejsza rzecz, której cię nauczył?

Charlie miał swoją własną profesjonalną praktykę doradztwa górniczego w biurze w Sydney z dala od swojej firmy Warman Eqiuipment (później Warman International), w której pracowałem. Mieliśmy z nim kilka bezpośrednich kontaktów, chociaż kiedy potrzebowałem pomocy, udzielał mi jej. Prawdopodobnie najważniejszym z nich był test pomp do kawitacji.

Jak to jest pracować dla Warmana?

Było to dla mnie bardzo satysfakcjonujące i nigdy nie żałowałem dołączenia do firmy. Spędziłem dużo czasu pracując głównie w Australii, ale także na świecie, w tym rok we Włoszech. Wysłano mnie tam, gdyż mówiłem po włosku i nasze pompy były im znane. W 1970 roku sprzedaliśmy pompę wartą milion dolarów firmie włosko-amerykańskiej, która budowała nowy zakład na Sardynii w celu wydobycia tlenku glinu (tlenku aluminium) z boksytu, który był wysyłany z Australii. Poszedłem tam, by przetestować pompy i upewnić się, że wszystko zostało poprawnie zamontowane.

Jaka była atmosfera w Warmanie w tym czasie i jak firma była traktowana?

Wszyscy zawsze pracowaliśmy jak członkowie rodziny, wszyscy razem, aby ulepszyć nasze produkty. W 1970 roku firma Warman International otworzyła nową fabrykę w Madison, Wisconsin, USA. Rok później amerykański magazyn Mining Engineering przeprowadził ankietę wśród menedżerów różnych dużych kopalni w USA, aby dowiedzieć się, która z pomp była preferowaną pompą szlamową. Zwycięzcą został Warman. To była naprawdę dobra weryfikacja naszej pracy. Miałem dziewięć światowych patentów na części do pomp, więc byłem bardzo szczęśliwy.

AnthonyJedna z realizacji w zachodniej Australii. Projekt i patent Anthony'ego.

Byłeś dumny, że kojarzono Ciebie z nazwą Warman?

Byłem bardzo dumny. Moja poprzednia praca w Australian Glass Works w Sydney była niezwiązana z pracą w Warman, mimo że zdobyłem dużo praktycznej wiedzy od dwóch najwyższej klasy inżynierów, moich mentorów. Niemniej jednak praca w Warmanie była decydującą częścią mojego życia, w którym zdobyłem ogromną ilość nowej wiedzy technicznej, służyła mi ona do końca mojego zawodowego życia w Warmanie na różnych stanowiskach. Jestem bardzo dumny ze wszystkiego, co zrobiłem w swoim życiu.

Największą zaletą pracy w Warman było ogromne poczucie lojalności, które mieliśmy wobec siebie nawzajem i wobec firmy. Czuliśmy, że firma to my, a nie Charlie Warman, nie Denis Martin, ale wszyscy razem. Sądzę, że wszyscy podzielamy to uczucie i wszyscy pracowaliśmy nad rozwojem naszej firmy.

To naprawdę miłe. Opowiedz mi o ewolucji firmy i pompy Warman®.

Myślę, że pierwszym miejscem Warmana poza Australią była Japonia. Wiele razy tam jeździłem i wciąż mam tam przyjaciół. Jeśli dobrze pamiętam, Warman był poźniej także w Anglii, Malezji, Brazylii i różnych części Europy. Warman rozwijał się bardzo powoli, ale bardzo pewnie i nigdy się nie cofnął. Gdziekolwiek poszliśmy, ruszyliśmy naprzód.

Zawsze staraliśmy się nie tylko sprzedawać produkty, ale sprawiać by były one najlepsze. Zawsze chcieliśmy być najlepsi, a kiedy masz taką postawę i każdy podąża w tym samym kierunku, jest to dobre i nie możesz zawieść.

Anthony1

Kiedy spotykasz kogoś nowego lub opowiadasz rodzinie o tym, co zrobiłeś, co mówisz o pompie Warman®? Jak im to opisujesz?

Pompa Warman® jest częścią mojego życia, nie może być inaczej. Prace, które wykonywałem wcześniej, kiedy byłem łapaczem królików, polernikiem mebli i narzędziowcem, to było wszystko przed moim prawdziwym życiem.

Wyjaśniłem mojej rodzinie i innym zainteresowanym osobom, że obecnie pompa szlamowa jest podstawowym narzędziem każdej operacji wydobywczej. Służy do przemieszczania wydobytego materiału, zmieszanego z wodą lub inną cieczą, z jednej pozycji do drugiej w szybki i ciągły sposób. W większości operacji zastąpiła transport ciężarowy i kolejowy.

Wszyscy byliśmy dumni z tego, że jesteśmy częścią Warmana i wszyscy z tego powodu nas szanowali.

 

pompa Warman WGR2

pompy odwadniające

Copyright©. All rights reserved.